Zdrowe, śnieżnobiałe zęby? To możliwe!

Piękne panie uśmiechające się do nas z ekranu telewizora w reklamach pasty do zębów, wywołują u nas niekiedy niepohamowaną zazdrość. Co prawda stosunkowo często śnieżnobiałe zęby są zasługą programów graficznych, niemniej jednak nie ma chyba na świecie osoby, która z własnej woli zrezygnowałaby ze zdrowych zębów i ich białego koloru.

Białe i zdrowe zęby toi marzenie większości z nasOkazuje się jednak, że realizacja tego typu marzeń nie jest niestety prosta. Przede wszystkim, zlikwidowanie wszystkich przebarwień trwa wielokrotnie więcej, niż nawet najdłuższa reklama telewizyjna. Mało tego nawet, jeśli będziemy się bardzo starać, może okazać się, że nasze uzębienie po prostu nie chce z nami współpracować, a w marginalnych przypadkach – możemy nawet popsuć sobie szkliwo.

Niemniej, dbanie o zęby, ich utrzymanie w dobrym zdrowiu nie jest wcale wyjątkowo skomplikowane. Oto, o czym należy pamiętać:

 1. Regularne szczotkowanie zębów
  Zdawałoby się, że każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czego nauczyli nas rodzice i nauczyciele. W wieku dorosłym czasem zapominamy jednak o systematycznym myciu zębów, a jest to bez wątpienia podstawa skutecznej pielęgnacji.
 2. Szczoteczki elektryczne
  Większość osób nadal używa klasycznych szczoteczek do zębów, jednak nawet te najbardziej ergonomiczne nie mogą równać się, jeśli chodzi o dokładność, z elektrycznymi. Usuwają one nie tylko więcej bakterii, ale też pozwalają, dzięki odpowiednim pastom, szybciej usuwać przebarwienia oraz zwalczać płytkę nazębną.
 3. Korzystaj z pasty wybielającej
  Popularność tego typu specyfików nie jest jeszcze duża, szczególnie, że na krótką metę trudno jest zauważyć różnicę. Z drugiej strony, jeśli będziemy wystarczająco długo stosować dobrą pastę, będziemy z niej zadowoleni. Jeśli chcesz, możesz też kupić pastę, powodującą optyczne, krótkotrwałe wybielenie zębów.
 4. Często płucz jamę ustną
  Od jakiegoś czasu można bez większych problemów kupić różnego rodzaju płyny do płukania jamy ustnej. Są one świetnym sposobem na długotrwałe odświeżenie oddechu i, co tu dużo mówić, dbanie o higienę. Pozwalają one pozbyć się bakterii, ale mają także wpływ na proces wybielania zębów.
 5. Unikaj pokarmów i napojów powodujących przebarwienia
  Nie od dziś wiadomo, że picie gorących, kleistych produktów, takich jak kawa, źle wpływa na zdrowie zębów. Nie ulega wątpliwości, że unikanie tego typu picia i jedzenia to nie lada wyzwanie, ale jeśli naprawdę zależy Ci na zdrowych i białych zębach, musisz się z tym liczyć.
 6. Specjalistyczne metody wybielania zębów
  Dziś nowoczesne sposoby szczotkowania i płyny do płukania to nie wszystko, z czego możesz korzystać. Coraz popularniejsze są różnego rodzaju domowe metody wybielania zębów, które można bezproblemowo dostać w aptece i nie tylko, a coraz częściej zapisujemy się na specjalistyczne zabiegi, których cena jest, co prawda, spora, ale przynoszą one korzyści.

Warto tutaj powiedzieć, co nieco o tym, że nie wszyscy mamy wystarczająco mocne zęby, aby móc bez obaw korzystać zabiegów wybielających. Nie jest to, rzecz jasna, niebezpieczne, ale niektórzy mogą spodziewać się skutków ubocznych. Chodzi tu, na przykład, o niektóre formy, jakie może przybierać nadwrażliwość zębów.

Jakkolwiek na to spojrzeć, dbanie o higienę jamy ustnej nie jest wcale trudne, a większość naszych problemów wynika z niesystematyczności wywołanej pośpiechem. Przecież nie wolno zapomnieć o tym, jakie szkody powoduje nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych – wynika to z nadmiernego stresu, a odbija się na odporności zębów na próchnicę.

Mimo wszystko, można bez najmniejszych wątpliwości powiedzieć, że dbanie o swoje zęby nie jest dla większości z nas trudnością. Problemy pojawiają się wówczas, gdy nie mamy czasu regularnie ich szczotkować albo, dajmy na to, pijemy za dużo kawy. Każde złamanie rutyny, czyli, przykładowo, nieumycie zębów któregoś wieczora, powoduje, że wypadamy z systematyczności i trudniej jest nam do niej wrócić, a przecież to ona jest najważniejsza w dbaniu o zęby i, rzecz jasna, nie tylko o nie, prawda?